DİSPEPSİ NEDİR?
Yazan: admin
Gönderme Tarihi : Ekim 16, 2007

DİSPEPSİ NEDİR?
"DİSPEPSİ" ÜST ABDOMENDE YERLEŞEN,YERLEŞEN AĞRI VEYA HUZURSUZLUK OLARAK TANIMLANIR. ÖZELLİKLE, 1.BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİNDE, SIK KARŞILAŞILAN BİR SEMPTOMDUR. DİSPEPTİK ÇOĞU HASTA, BU YAKINMA İLE HEKİME BAŞVUMAZ. ANLAMLI İŞ GÜCÜ KAYBINA, VE SAĞLIK HARCAMASINA NEDEN OLMAKTADIR.

DİSPEPSİ PREVALANSI NEDİR?
DİSPEPSİ PREVELANSINI BELİRLEMEK İÇİN, DAHA GERÇEKÇİ VERİ SAĞLADIKLARINDAN, DEĞİŞİK COĞRAFİ BÖLGELERDE,  YAPILAN TOPLUM TABANLI EPİDEMİYOLOJİK ÇALIŞMALARA,  BAŞVURMAK GEREKİR. KULLANILAN TANIM VE COĞRAFİ YERLEŞİME GÖRE, TÜM DÜNYADA " ARAŞTIRILMAMIŞ DİSPEPSİ"PREVELANSI %7-45 ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR. GERÇEK FD.İLE İLGİLİ TOPLUMA DAYALI EPİDEMİYOLOJİKÇALIŞMA İSE, ÇOK SAYIDA KİŞİDEYAPISAL HASTALIKLARI DIŞLAMAK ZOR OLDUĞUNDAN, FAZLA DEĞİLDİR. FD.PREVALANS'ININ DA,%11-29.2 ARASINDA DEĞİŞTİĞİ BİLDİRİLMEKTEDİR. DÜŞÜK SOSYO EKONOMİK DURUM, SİGARA,ARTMIŞ KAFEİN KULLANIMI, NE NON STEROİDAL ANTİENFLAMATUAR (NSAİİ)KULLANIMI GİBİ,  ÇEVRESEL ÖZELLİKLER VE YAŞAM ŞEKLİ ALIŞKANLIKLARI,"ARAŞTIRILMAMIŞ DİSPEPSİ" İLE İLİŞKİLİ,GİBİDE GÖRÜNMEMEKTEDİR. KADIN CİNSİYET VE ALTTA, YATAN PSİKOLOJİK BOZUKLUKLARIN İSE, FD.İÇİN, RİSK FAKTÖRLERİ OLUŞTURDUĞU GÖZLEMLENMİŞTİR.

DİSPEPTİK HASTANIN ÖYKÜ VE FİZİKİ MUAYENESİ
-----------------------------------------------------------------------
HASTANIN ÖYKÜSÜ ALINIP, FİZİK MUAYENESİ, YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKLİÖZELLİKLER BAŞLICA AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.
ALARM EDİCİ SEMPTOM,VEYA BULGULAR, AÇIKLANAMAYAN KİLO KAYBI,TEKRARLAYICI KUSMALAR, İLERLEYİCİ DİSFALJİ,VEYA ODİNOFAJİ, GASTROİNTESTİNAL KANAMA VARLIĞI, AİLEDE ÜST GASTROİNTESTİNAL SİSTEM KANSER ÖYKÜLERİ GİBİ SEMPTOM VE BULGULAR, ALARM EDİCİDİR. BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURULUŞLARINA BAŞVURAN DİSPEPTİK HASTALARIN,Y AKLAŞIK%10 UNDA, ALARM EDİCİ SEMPTOM, VEYA BULGULARA RASTLANIR. ÜST Gİ.CA.NADİR İZLENDİĞİNDEN BU BULGULARIN POZİTİF ÖNGÖRÜ DEĞERLERİ DÜŞÜK, NEGATİF ÖNGÖRÜ DEĞERLERİ İSE,YÜKSEKTİR. ANCAK PRETEST OLASILIĞI, YETERİ KADAR ARTTIRDIKLARINDAN, BU HASTALARIN MUTLAKA İNCELENMESİ GEREKİR. İNCELEME OLARAK, ENDOSKOPİK İNCELEME, HEM TANI VE BİYOPSİ ALMA OLANAĞI SAĞLADIĞINDAN, BARYUMLU İNCELEMELER TAVSİYE EDİLİR. YANLIZCA DİSFALJİSİ OLAN HASTALARDA, ÖNCE SCHATZKY HALKASI GİBİ, BENİNG NEDENLERİNİ DIŞLAMAK,VE ANOTOMİYİ ORTAYA KOYMAK İÇİN, BARYUM GRAFİSİ İLE İNCELEMEYE BAŞLANILABİLİR. ANCAK BERABERİNDE MUTLAK ENDOSKOPİK İNCELEME GEREKMEKTEDİR. 55 YAŞIN ALTINDAKİ HASTALARDA, DAHA YAŞLI OLANLARA GÖRE,  MALİGNİTE SAPTAMA RİSKİÇOK DAHA AZ OLSADA, BAZI LİTERATÜR İNCELEMELERİNDE,  45 YAŞ VE ÜSTÜ, DİSPEPTİK YAKINMASI OLAN HASTALARDA, HEMEN ENDOSKOPİK İNCELEME ÖNERİLİR. 
DİSPEPTİK YAKINMASI OLAN,HASTALARDA, ÖYKÜYE GÖRE FİZİKİ MUAYENE DAHA AZ ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR. ÖRNEĞİN PALPLASYONDA, EPİGASTRİK DUYARLILIĞIN,  GASTROİNTESTİNAL PATOLOJİ TANISINA, KATKSI AZDIR.  (SENSİTİVİTE:%64,SPESİVİTE:%30)ANCAK EPİGASTRİK KİTLE, VEYA SOL SUPRAKLAVİLER VİRCHOW NODÜLÜ'NÜN SAPTANMASI MALİGNİTE TANISINADA
ETKEN TEŞKİL EDER.

SAYGILARIMLA.:
AHMETUMAY(md.PhD.)
N.KEMAL MENTEŞ/2007 SEMPOZYUMU.
KONUK KONUŞMACI SUNUM DİZİSİNDEN.
AKM.02.03/MART/2007
(GASTROENTOLOJİ  VE PANKREATOLOJİ 2007) DİSPEPSİ NEDİR?
"DİSPEPSİ" ÜST ABDOMENDE YERLEŞEN, YERLEŞEN AĞRI VEYA HUZURSUZLUK OLARAK TANIMLANIR.ÖZELLİKLE, 1.BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİNDE, SIK KARŞILAŞILAN BİR SEMPTOMDUR. DİSPEPTİK ÇOĞU HASTA, BU YAKINMA İLE HEKİME BAŞVUMAZ. ANLAMLI İŞ GÜCÜ KAYBINA, VE SAĞLIK HARCAMASINA NEDEN OLMAKTADIR.

DİSPEPSİ PREVALANSI NEDİR?
DİSPEPSİ PREVELANSINI BELİRLEMEK İÇİN, DAHA GERÇEKÇİ VERİ SAĞLADIKLARINDAN, DEĞİŞİK COĞRAFİ BÖLGELERDE, YAPILAN TOPLUM TABANLI EPİDEMİYOLOJİK ÇALIŞMALARA, BAŞVURMAK GEREKİR. KULLANILAN TANIM VE COĞRAFİ YERLEŞİME GÖRE,TÜM DÜNYADA" ARAŞTIRILMAMIŞ DİSPEPSİ" PREVELANSI %7-45 ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR. GERÇEK FD.İLE İLGİLİ TOPLUMA DAYALI EPİDEMİYOLOJİKÇALIŞMA İSE, ÇOK SAYIDA KİŞİDEYAPISAL HASTALIKLARI DIŞLAMAK ZOR OLDUĞUNDAN, FAZLA DEĞİLDİR. FD.PREVALANS'ININ DA,%11-29.2 ARASINDA DEĞİŞTİĞİ BİLDİRİLMEKTEDİR. DÜŞÜK SOSYO EKONOMİK DURUM, SİGARA,ARTMIŞ KAFEİN KULLANIMI, NE NON STEROİDAL ANTİENFLAMATUAR (NSAİİ) KULLANIMI GİBİ,  ÇEVRESEL ÖZELLİKLER VE YAŞAM ŞEKLİ ALIŞKANLIKLARI,  "ARAŞTIRILMAMIŞ DİSPEPSİ" İLE İLİŞKİLİ, GİBİDE GÖRÜNMEMEKTEDİR. KADIN CİNSİYET VE ALTTA, YATAN PSİKOLOJİK BOZUKLUKLARIN İSE,FD.İÇİN, RİSK FAKTÖRLERİ OLUŞTURDUĞU GÖZLEMLENMİŞTİR. 

DİSPEPTİK HASTANIN ÖYKÜ VE FİZİKİ MUAYENESİ
-----------------------------------------------------------------------
HASTANIN ÖYKÜSÜ ALINIP, FİZİK MUAYENESİ, YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKLİÖZELLİKLER BAŞLICA AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.
ALARM EDİCİ SEMPTOM, VEYA BULGULAR, AÇIKLANAMAYAN KİLO KAYBI, TEKRARLAYICI KUSMALAR, İLERLEYİCİ DİSFALJİ, VEYA ODİNOFAJİ, GASTROİNTESTİNAL KANAMA VARLIĞI, AİLEDE ÜST GASTROİNTESTİNAL SİSTEM KANSER ÖYKÜLERİ GİBİ SEMPTOM VE BULGULAR, ALARM EDİCİDİR. BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURULUŞLARINA BAŞVURAN DİSPEPTİK HASTALARIN, YAKLAŞIK%10 UNDA, ALARM EDİCİ SEMPTOM, VEYA BULGULARA RASTLANIR. ÜST Gİ.CA.NADİR İZLENDİĞİNDEN BU BULGULARIN POZİTİF ÖNGÖRÜ DEĞERLERİ DÜŞÜK, NEGATİF ÖNGÖRÜ DEĞERLERİ İSE,YÜKSEKTİR. ANCAK PRETEST OLASILIĞI, YETERİ KADAR ARTTIRDIKLARINDAN, BU HASTALARIN MUTLAKA İNCELENMESİ GEREKİR.İNCELEME OLARAK, ENDOSKOPİK İNCELEME, HEM TANI VE BİYOPSİ ALMA OLANAĞI SAĞLADIĞINDAN, BARYUMLU İNCELEMELER TAVSİYE EDİLİR.YANLIZCA DİSFALJİSİ OLAN HASTALARDA, ÖNCE SCHATZKY HALKASI GİBİ, BENİNG NEDENLERİNİ DIŞLAMAK, VE ANOTOMİYİ ORTAYA KOYMAK İÇİN, BARYUM GRAFİSİ İLE İNCELEMEYE BAŞLANILABİLİR. ANCAK BERABERİNDE MUTLAK ENDOSKOPİK İNCELEME GEREKMEKTEDİR. 55 YAŞIN ALTINDAKİ HASTALARDA, DAHA YAŞLI OLANLARA GÖRE, MALİGNİTE SAPTAMA RİSKİÇOK DAHA AZ OLSADA, BAZI LİTERATÜR İNCELEMELERİNDE, 45 YAŞ VE ÜSTÜ, DİSPEPTİK YAKINMASI OLAN HASTALARDA, HEMEN ENDOSKOPİK İNCELEME ÖNERİLİR.
DİSPEPTİK YAKINMASI OLAN, HASTALARDA, ÖYKÜYE GÖRE FİZİKİ MUAYENE DAHA AZ ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR. ÖRNEĞİN PALPLASYONDA, EPİGASTRİK DUYARLILIĞIN,   GASTROİNTESTİNAL PATOLOJİ TANISINA, KATKSI AZDIR.  (SENSİTİVİTE:%64,SPESİVİTE:%30)ANCAK EPİGASTRİK KİTLE, VEYA SOL SUPRAKLAVİLER VİRCHOW NODÜLÜ'NÜN SAPTANMASI MALİGNİTE TANISINADA
ETKEN TEŞKİL EDER.